top of page

Ukázka: Jak poskládat harmonogram tradiční svatby

Samozřejmě je jen na vás, jak si svůj svatební den poskládáte a co vám vyhovuje. Pokud ale hledáte inspiraci, jak taková běžná tradiční svatba probíhá, hýr ví gou.


Pár obecných rad:

 • nelpěte na minutách, stejně bude všechno jinak - někdy rychlejší, jindy pomalejší

 • na harmonogram nedávejte časy, jen, co se bude dít

 • mějte někoho, kdo vám pomůže trochu hlídat čas

 • nasdílejte harmonogram dodavatelům - od provozních přes nás fotografy a video až po DJ

 • chcete radši modernější zvyky - TADY inspirace


 • Ráno = Přípravy

Ženich a nevěsta spali na dnešní den odděleně a nepotkají se ani během příprav ráno.

Nevěsta se chystá v rodném domě / u rodičů. Velmi často má u sebe nejbližší ženské osazenstvo - svědka nebo svědkyni, družičky, maminku. Sem taky většinou nejdřív přijíždíme jako fotografové.

Ženich se chystá většinou u svých rodičů. Přípravy zvládá běžně sám, ale je super, když mu pomůže maminka. Bývá tu také ženichův svědek, tatínek a sourozenci - se kterými si před odchodem přiťukneme. K ženichovi jako fotografové odskočíme od nevěsty.

Alternativa pokud se ženich a nevěsta chystají v místě svatby - jsou v různých pokojích hotelu a nepotkají se. Pro nás je to nejjednodušší, přebíháme plynule a stíháme nafotit i prostředí svatby, výzdobu a příjezd hostů.

Družičky, Svědkové mají ráno většinou ještě nějaké úkoly. Doladit výzdobu, stužkovat svatební hosty vývazky s myrtou, nalívat uvítací štamprličky, případně řešit přijíždějící dodavatele (fotograf, DJ, kapela, pokud něco potřebuje provozní nebo obsluha). Často si chystají nějaké překvapení na novomanžele - to je fajn, když nám řeknou dopředu ;) • Než to vypukne

Všichni jsou připravení a jde se něco dít.

Hosté se pomalu sjíždění u nevěsty - dostávají stužky, občerstvení a maminka s tatínkem nevěsty plní roli hostitelky.

Nevěsta je připravená v pokoji. Tatínek jde za nevěstou, nese jí kytičku a jsou spolu schovaní.

Ženich dorazí k nevěstě, ale neuvidí ji. Předá kytičky maminkám, svědkyním, družičkám, apod.

Založí se svatební průvod - ženichovo auto jede první, poté všichni hosté a poslední jede nevěsta, aby ji nikdo neviděl. Jede se na místo obřadu. • Obřad

Oddávající a matrikou poučí všechny o nástupu, průběhu obřadu a jeho zakončení. Nevěsta čeká v autě v povzdálí. Svatební hosté jdou do kostela / na místo obřadu a udělají cestou špalír.

Ženich jde s maminkou jako první. Následující svědci, tatínek ženicha s maminkou nevěsty.

Nevěsta se připraví před kostelem / za rohem, případně i s družičkami, které jdou většinou před ní.

Z pohledu fotografa - NESPĚCHEJTE V TÉ ULIČCE! Prosím. Užijte si tu chvilku napětí. Je mi jasný, že už chcete být svoji a tlačit svíčkovou, ale dejte si tam trošku na čas.

Ideálně, když přímo před nevěstou nikdo nejde - tedy když je za družičkami mezera.

Časově počítejte při civilním sňatku 10-20 minut, při církevním 45 minut a pokud máte i mši, většinou jsme na hodině a víc. • Po obřadu

Ještě v kostele nebo u slavobrány probíhají gratulace. Hosté poté vytvoří špalír a hážou na novomanžele rýži, okvětní lístky nebo konfety. A pokud nemůžou kvůli kostelu házet nic, tak alespoň tleskají.

Venku se vyfotí hromadná fotka a skupinky - tady zase lobuju za všechny fotografy. Pokud máte nějaký seznam, nějakou představu, s kým vším potřebujete fotku ve skupince, sepište si to a hoďte nám to do mailu, zprávy, na papír. Já většinou koordinuju skupinky a Jarda cvaká. Je to pak mnohem rychlejší.

Samozřejmě nemusíme skupinky fotit vůbec :)

Přejíždíme / Přesouváme se na místo hostiny.

Časově hodně záleží - kolik máte hostů, jak poslouchají :) a kolik chcete skupinek. V drtivé většině se vejdeme do 30 minut s přehledem. • Před hostinou

Může být v plánu zastavování. Ať už cestou nebo přímo před hostinou plní novomanželé úkoly. Opět prosím, ať to jako fotografové a kameramani víme předem. I když to nevíte jako ženich a nevěsta, ať nám to řeknou svědci. To bývá na 20 - 60 minut.

Přivítání na hostině většinou dělají provozní. Dostanete na výběr vodu / vodku a ženich přenese nevěstu přes práh.

Časově - podle délky přesunu, jestli máte zastavování, apod. Ale jinak to přivítání a než se hosté usadí trvá do 15 minut. • Hostina

Všichni se usadí na svá místa (viz článek o svatební tabuli). Poté bývají proslovy - tatínkové, svědci nebo nejbližší kamarádi řeknou něco vtipného nebo dojemného o ženichovi a nevěstě. Potřebujeme to především do videa vědět předem, abychom si proslov nahráli.

Novomanželé poděkují, případně řeknou ještě nějaké organizační věci a popřejeme si dobrou chuť. Novomanželé se svážou prostěradlem nebo dostanou brindák a krmí se navzájem polévkou.

Časově počítejte hodinu. Pokud máte raut a lidé si nadávají sami, tak se to zdrží. • Po hostině

Chviličku taková pauza na osvěžení, povídání s hosty a vydechnutí. Většina hostů si objednává kávu. K té je dobré rozkrojit svatební dort. Protože jinak vám sní sladký bar a na dort už nějak nezbude místo.

Hosté se můžou jít ubytovat. Děti jdou do dětského koutku a je zahájen odpolední klídek. Můžete mít pro hosty různé hry, vyplňovačky, apod. (viz článek Jak zabavit hosty).

Časově - dejte 20 minut pauzu na pokec a než přinesou dort, vyfotí si vás u něj a nakrojíte první kousek. Pak si ho zdlábneme a za 30 minut je hotovo. • Focení s novomanželi

Můžeme zůstat v místě svatby nebo někam vyrazit. Ideálně pokud jdeme opravdu jen ve čtyřech - šaty, závoj nebo cokoliv vám pomůžu nachystat, není třeba maminka nebo družičky. Máte tak na svatbě chvilku pro sebe. Můžete se jako novomanželé zastavit, obejmout, projít a říct si vlastně, jak jste se cítili a cokoliv si chcete prostě říct.

Časově - to bývá na hodinu, hodinu a půl (pokud máme i video). • Návrat na svatbu

S příchodem nevěsty s ženichem by měla svatba zase ožít. Takže je fajn, když se v mezičase připraví DJ, který bude další program moderovat.

Většinou teď bývá hod svatební kyticí a případně stahování podvazku. Na které navazuje první novomanželský tanec, ať začne párty.

Časově - hod kyticí bývá na 20 minut. Opět záleží, jak jsou slečny organizované, nebo jak dlouho je musíme shánět. I stříhání kytice je na chviličku - na jednu písničku maximálně. Dál už to časově není nutné hlídat. • Novomanželský tanec

Jedna písnička jen pro novomanžele. Ideálně tak kolem 3 minut, jinak je to hodně dlouhé a nebaví to už ani vás. Můžete si tanec secvičit, ale většina párů to dává na medvěda. Hosté většinou automaticky udělají kolem vás kolečko.

Následuje tanec s rodiči - myslete na to, abyste se prostřídali i s tchýní a tchánem, anebo jim věnujte písničku zvlášť.

Volná zábava - tady už záleží na DJ, někdy pokračuje v pomalých písničkách, jindy začne zrychlovat a začne párty.

Časově je dobré hodit ho na 5. - 6. hodinu. Ať i rodiče nebo ti, kdo budou odjíždět vidí první tanec a stihnou trochu zábavy.

Raut potom bývá v těch 6 hodin - resp. po tanci - jinak bude půlka lidí u stolu. Během vašeho tance ho může obsluha nachystat. • Hry a zábava

Potom už je to na vás - pokud chcete oživit zábavu, můžete zařadit nějaké mezi-hry pro hosty. Nebo nechat taneční párty. Inspiraci na moderní hry najdete TADY.

Rádi si vás ještě vytáhneme na západ sluníčko "zlatou hodinku" někam na kopec nebo prostě jen kousek dál od svatby. Abyste si užili chviličku sami v tu nejkrásnější chvíli dne. Bývá to na 20 minut a tyhle fotky stojí za to!Večer po setmění (v létě kolem 9. hodiny, na jaře a na podzim počítejte dřív, klidně v 7 hodin). Bývá prskavkový špalír nebo tanec. V noci potom ohňostroj - až tak po 10., k 11. hodině.Pokud máte jiné ladění, jinou představu nebo jen jiný rytmus, určitě nevadí. Všechno probereme na předsvatební schůzce. Můžete cokoliv škrtnout nebo přidat. Spoustu tipů najdete v dalších článcích.
Comments


bottom of page