top of page

Moderní zvyky pro novomanžele

Jak tak proudíme od jedné svatby k druhé, říkám si, že na některé věci se u nás prostě spěchá (hlavně zrána, aby se stihl obřad ve 12 hodin, ne-li v 11), pak hrc prc spousta věcí a vlastně se nám nevěsta se ženichem ani nevzpamatují a jsou tři a jdeme fotit. První takový ten klidnější nádech za celý den.

A přitom v poslední době čím dál víc klasických svatebních tradic přeskakujeme, nebo je spíš nahrazujeme něčím jiným. Proto i tady na začátku zdůrazňuju - udělejte si svatbu podle sebe, dělejte to, co vám dává smysl a chcete ve svatební den dělat. A nenapěchujte svatební den hromadou aktivit, které vám nedávají smysl a které se z velké části stejně nestihnou nebo se ošulí.

Co lidi na svatbách v poslední době baví? Jaké moderní zvyky pro novomanžele se objevují a pomáhají svatbu zklidnit nebo naopak rozhýbat, okoření svatbu něčím jiným anebo jsou prostě důležité pro vás, ženicha s nevěstou.


Většina věcí je na pár minut - ale myslete přitom na to okolo:
  1. Nestřídejte moc aktivity, kdy hosté sedí u stolu / stojí na parketu / jdou ven - ať s nimi nešachujete tam a zpátky, obzvlášť se staršími.

  2. Ať vám pomůžou svědci, nezaúkolujte zbytečně moc lidí, je potom chaoz - nejkomplikovanější na svatbě je logistika a domlouvání lidí. Mějte šikovné svědky nebo naopak koordinátorku, kteří budou mít přehled a věci pod palcem.

  3. Řekněte fotografovi a kameramanovi, co se bude dít dopředu - i třeba různá překvapení. A poproste o to samé svatebčany. Občas se jdeme napít nebo do auta pro techniku, apod., ať máte první reakce zaznamenané na památku. Podobně fajn je komunikovat s obsluhou i DJ.

  4. Neplánujte aktivity do rautu - ve chvíli, kdy donesou raut, lidé se jdou najíst - ať už máte jíž zrovna na první tanec nebo společné focení, jídlo je silnější a někteří mu dají přednost.

  5. Méně je někdy více - nechte prostor i pro volnou zábavu a sobě na oddech ;)


First look jen pro snoubence

Ráno je plné shonu - ženich ještě něco zařizuje, nevěsta se připravuje, všichni se sjíždí na určené místo. Pak najednou buch buch a je poledne a jdeme do kostela / k obřadu, kde se vlastně jen pozdravíte a v podstatě druhou věc, co si ve svatební den řeknete, je "ANO".

A přitom si můžete úplně v klidu před obřadem udělat chvilku pro sebe. Popustit uzdu emocím, říct si něco důležitého, obejmout se, být prostě chvíli jen spolu. Je to váš den, je o vás a pro vás, prožijte ho spolu ;)

Ještě větší grády má, když si ráno to, co si chcete říct, napíšete do dopisu. Můžete si je pak přečíst ještě před obřadem a mít na památku jako poslední věci, které jste si řekli za svobodna.

A pokud chcete (nebo spíš vaši kamarádi chtějí) rozbít ranní nervozitu, můžou vám udělat falešnou nevěstu ;)


Svatební průvod se zvířecím miláčkem - pejsek jako nosič prstýnků

Jsou to členové vaši rodiny stejně jako děti nebo rodiče, tak proč si je nevzít aspoň chviličku na svatbu? Občas nosí prstýnky děti, jindy domácí mazlíčci. Nejčastěji asi pejsci, měli jsme už i trénované želvičky, ale prý by to bylo na dlouho :D Nebo si je vezměte aspoň chviličku na focení. Fantazii se meze nekladou a aspoň tak budete mít na svatbě svého miláčka, kterého po obědě odvezou rodiče domů.Zábavný nástup ženicha / zábavný nástup nevěsty

Na fotkách to většinou moc nejde poznat, nebo to vypadá hodně komicky, ale taková vtipná písnička ve stylu Star Wars nebo taneček s tatínkem po cestě uličkou, to jsou právě ty blbinky, při kterých z vás spadne nervozita a snad si začnete svatbu užívat.Dortová tombola

Narážíte na to, že tihle na svatbě nemůžou lepek, jiní jsou intolerantní na laktulózu a další část nemá rádo oříšky nebo čokoládu? Můžete si nechat udělat víc menších dortů, a potom dát vašim hostům vybrat.

Jestli chcete být jako správní hostitelé, ujmete se krájení dortů sami a místo obcházení hostů s panáčkem si s nimi popovídáte u dort. Zvažte ale množství hostů, množství dortů a časovou náročnost takové akce.Pití podle ženicha / nevěsty

Pokud nechcete dávat hostům otevřený bar, ale přece jen myslíte, že by to nějaký tvrdý alkohol chtělo, můžete využít třeba prosecco autíčko, aperol samoobslužný bar nebo pánský koutek. Anebo můžete mít na baru pouze dva volné míchané drinky - Ženicha (pánský rum s colou, whiskey, apod.) a Nevěsta (něco bílého, čirého - třeba gin tonic).

Takové pití využijete třeba i jako odměnu pro hosty, kteří splní některý z úkolů v jejich fotosoutěži, kvízu nebo jiné hře. Inspirace TADY.

Prskavky - špalír nebo tanec

Hitem posledních 2-3 let jsou prskavky, respektive večerní focení a natáčení novomanželského špalíru nebo tance ve světle prskavek. Tady doporučujeme prskavky aspoň 50, lépe 70 cm a vybavit se kromě nich i čajovými svíčkami (zapálit prskavku od sirky dřív než zhasne, je výkon i pro střízlivé).

Rádi fotíme prskavky ještě trochu za světla, ať jsou tam vidět i ostatní lidé, ale i fotky za naprostě tmy mají své kouzlo.Ohňostroj na svatbě

Bývá většinou jako překvapení pro novomanžele, takže je fajn bouchnout to rovnou ve vazbě na prskavky, jenom zase prosím - řekněte nám to dopředu (ať máme reakci nevěsty a ženicha zachycenou). Nebo se dělají aranžované ohňostroje, kde o všem víte a je to spíš zpestření večera pro hosty.

Ať tak či tak, užijte si to a hlavně opatrně.


Máte další tipy a nápady? Sem s nimi! Děkuji, Šárka.


Comments


bottom of page