top of page

Svatba jinak - Svatba bez...

Bílé šaty, černý oblek, obřad v kostele, přípitek nebo první tanec - to je dneska zajetý scénář, který schválí každá maminka. Ale co když to tak nechcete?

"Musíš tam mít něco pro maso-žrouty. Strejda Karel přece oběd bez masa neuznává. Víš, jak by nás pomluvili? Je to tradice."


No a co? :) Tak aspoň rovnou určíte, o čem si lidé budou povídat. Dneska si můžete vzít na svatbu černé šaty, mít obřad v letadle nebo pod mořem, tak proč si nemůžete rozhodnout, koho pozvete a jak ten den bude vypadat? Že jste byli na svatbě všem kamarádům a teď je musíte pozvat? Nemůžete za to, že oni chtěli velkou svatbu a vy o takovou nestojíte.

Nejíte maso nebo nepijete alkohol a prostě tyhle věci na své svatbě nesnesete? Vaši blízcí to budou muset respektovat. Třeba pak babička objeví, jak skvěle chutná cizrnový salát nebo virgin mochito, nehledě na to, že druhý den budete mít haldu skvělých vzpomínek, které se neztratí.


Mobile free obřad - Aneb svatba bez mobilních telefonů

Chcete mít na fotkách z obřadu svoje hosty nebo jen jejich mobilní telefony? Na co si platíte fotografa a kameramana, když vám to cvakají desítky lidí? Budou si vaši hosté svatbu, kterou vidí jen přes display telefonu, vlastně pamatovat?

Jo, vypadá to vážně blbě. Pro nás jako fotografy a kameramany to není jednoduchý proplítat se houfem mobilů, který nám strkají lidé do cesty, aby udělali stejnou fotku jako my. A my se maximálně snažíme, abyste toho stejdu Karla, co stojí s kamerou na kazety vedle oddávajícího na svatebním videu neměli.

Raději, ať jsou všichni teď a tady, s váma ve svých myšlenkách, srdcích a pocitech - ať prožijí váš okamžik, ať se smějí, pláčou, tleskají.

Kids free svatba - Svatba bez dětí

Hodně nevěst zvažuje, jestli je to "blbý" nebo nefér. Upřímně řečeno jako nevěsta a ženich prostě rozhodujete o tom, kdo na vaší svatbě bude a kdo ne. Stejně jako si můžete udělat svatbu v rodinném kruhu, můžete také říct svým kamarádům, že je na své svatbě opravdu chcete a moc rádi je uvidíte, ale plánujete prostě svatbu bez dětí.

Bez omluv, výmluv a komentářů. Stejně jako rozhodujete o jídelníčku nebo lokalitě, tak i na toto máte právo.

Mnozí to dnes pochopí a rádi dorazí (třeba i po delší době) na akci bez dětí. Spoustu rodičů je chvilku na svatbě v křeči, ale nakonec hodnotí párty bez dětí jako akci, kterou si po delší době užili s přáteli a bez jednoho oka na dětech.

Musíte ale zároveň počítat s tím, že někteří rodiče bez dětí nebudou chtít nebo moct dorazit.


Alcohol free svatba - Svatba bez alkoholu

Tak na takové jsme ještě nebyli :D Ale určitě to není v dnešní době žádná tragédie. Jsou tu dvě pravděpodobné varianty:

- Jako nevěsta s ženichem zařizujete (a platíte) na svatbě pivo a víno, tvrdý alkohol si platí hosté na baru sami.

- Vyhlásíte plošný zákaz alkoholu.

Důvody můžou být jakékoliv. A nemusíte je vysvětlovat - nicméně je třeba je jasně stanovit a popsat na pozvánce nebo při jejím předání. Přece jen hodně lidí má svatbu spojenou s pitím i jídlem.


Vegan svatba - Svatba bez masa

Ať už ze zdravotních důvodů nebo z přesvědčení můžete prostě říct, že maso (nebo cokoliv jiného) na své svatbě nechcete. Můžete, ale taky nemusíte myslet na případná omezení ostatních - jenom potom docela kombinatorika dát dohromady oběd tak, aby ho zvládli celiaci, vegani, masožrouti i diabetici. Proto doporučujeme zlaté pořekadlo - méně je někdy více. Nechte lidi si vybrat ze 2-3 jídel, udělejte raut, předem se s nimi domluvte a hlavně informujte catering, aby měl dost zásob.

Práci cateringu potom urychlíte třeba různě barevnými jmenovkami - zelené donesou vegan jídlo, žluté jídlo pro celiaky, růžové pro masožrouty, modré budou mít ti, kdo si dali rybu, atp.Komorní svatba s nejbližšími - Svatba bez hordy přátel - Elopment

Je to hodně populární trendy a ne, vážně to není blbý, pozvat na svou svatbu pouze nejbližší. Nebo si udělat tajnou svatbu jen ve čtyřech (nebo také elopment, často spojený s útěkem na útesy ve Skosku, thajskou pláž, svatbu v Itálii nebo třeba v Karibiku).

Pozvete-li jen pár lidí, jste si s nimi pak ve váš den vážně blízko, stihnete si popovídat se všemi, užijete si menší shon a i menší nervozitu a pokud to budou správní divočáci, zvládnou vám zařídit i skvělou párty do rána.

Pro ostatní můžete udělat párty před svatbou - spojenou se zapíjením svobody, nebo po svatbě, kde jim promítnete svatební video nebo ukážete svatební fotky. Mnohdy se takhle řeší svatby, když je nevěsta těhotná, pár je spolu hodně dlouho anebo prostě berete svatbu jako formalitu.
Setkali jste se s nějakými dalšími variantami svateb? Co vás zaujalo? Co byste dneska udělali jinak? Dejte mi vědět, děkuju, Šárka.Kommentare


bottom of page