top of page

Klasické svatební tradice II. - oběd až půlnoc


Společná polévka - krmení se polévkou

Polévka z jednoho talíře je snad nejčastěji opakovaná tradice na svatbách, kterou doplňuje děravá lžíce a jeden velký brindák (věřte, hodí se).

Symbolizuje nejen souhru a spolupráci novomanželů, ale také to, že by se měli dělit rovným dílem.Krájení dortu

Po obědě by to chtělo ke kafíčku nějaký ten dezert, no ne? Aneb svatební dort bývá všemi snad nejfocenější předmět na svatbě. A hned po něm i jeho krájení. Je potřeba se umět rozdělit a vzájemně si pomoct, pročež je rozkrojení dortu ideální příležitostí.

První kousek většinou jí nevěsta s ženichem napůl. Někdy ho dají nejcennější osobě na svatbě, která nejvíc pomáhala - a mnohdy to bývá maminka nevěsty. Poté se většinou krájení chopí obsluha a my se jdeme fotit.Házení svatební kytice

Kytice nevěstě může donést ženich při first looku nebo tatínek, který ji jde vyzvednout k obřadu. Obecně je dobré v takové vypjaté momenty dát pánům něco do ruky, aby nebyli bezradní nebo nervózní. ;)

Naopak hodem kytice se s ní nevěsta rozloučí. I když je čím dál častější, že má druhou (menší) kytici na hod. Pošle tak svatební štafetu dál a vybere ze svobodných dívek další, která by se měla do roka vdát.

Modernější verze jsou stříhání svatební kytice - kdy se na ni navážou stuhy a svobodné slečny chodí dokola kolem nevěsty. Ta má zavázané oči a postupně odstřihává jednu za druhou. Až zbude jen jedna.

Novinkou je odemykání truhly s kyticí, kdy nevěsta rozdá klíčky svobodným slečnám a pouze jeden truhlu odemče.

Naopak se dá připravit překvapení a svatební kytici předat konkrétní slečně, kterou chce její přítel požádat o ruku. Ten už za ní klečí s prstýnkem v ruce. Moc často se to u nás neděje, přece jen pozornost má být ve svatební den určená novomanželům a spousta párů si chce zasnoubení prožít nejdříve spolu.První tanec novomanželů

Ták teď jsme dostali všechny na nohy a můžeme jít tancovat. První tanec patří už tradičně novomanželům. Hodně často utvoří ostatní hosté kolem páru kruh (nedoporučujeme v malých prostorech) a i když se sem tam objeví odvážlivci s nacvičeným walzem, většinou se houpeme v medvědím rytmu. A i tak je to krásný, dojemný a romantický.

Krásný efekt dělají závěrečné konfety nebo když se svatba koná na podzim a je brzy tma, tak první novomanželský tanec za světla prskavek.Stahování nevěstina podvazku / házení podvazku

Stejně jako nevěsta háže kyticí, tak ženich má trošku veselejší úkol. Nejdřív musí nevěstě bez pomoci rukou stáhnout její podvazek. A potom ho vystřelit mezi svobodné pány. Mnohdy se tahle tradice otáčí - ten, kdo chytí podvazek se ze svatebních povinností na příští rok vyvlíkne.Čepení nevěsty

Čepení nevěsty se většinou koná až kolem půlnoci a zakončuje oficiální svatební den. Setkali jsme se s ním jen na Moravě, a to ve spoustě obměn podle přesného místa konání. Symbolizuje přechod z dívky v ženu a podobně z chlapce v muže.

Vdané ženy vítají nevěstu mezi sebe a symbolicky jí vymění věneček (závoj) za čepec nebo šátek. Ženich dostane kamizolu.

Společně potom tančí a slaví spolu s chasou vstup do manželství.

Je to krásný, dojemný, romantický - za světla svíček nebo v potemnělém sále je tenhle obřad hodně krásná tradice.To byly hlavní tradice. Můžete jich najít ještě spoustu - některé jsme zařadili spíš do her pro novomanžele, protože dostávají spíš úkoly nebo soutěží, jiné najdete v hrách pro hosty, protože se týkají spíše svatebčanů.

Comments


bottom of page