Svatební místo - na co myslet při výběru i přípravě
- necasovasarka
- 12. 5.
- Minut čtení: 5
Jedete se podívat na místo obřadu - na louce, u stodoly nebo do nějakého sálu? Tady pár tipů, jak svatební místo vybírat, jak o něm přemýšlet a jak potom následně postavit obřad tak, abyste bylo hostům příjemně, užili jste si prostředí a měli nádherné fotky a video.
Svatba má být o vás
Vybírejte tak, aby vše sedělo k vám. Chcete svatbu na zámku nebo ve stodole? Dneska je možný cokoliv. Ať si vyberete jakékoliv místo pro obřad, stačí se domluvit na matrice - samozřejmě záleží na tom, na koho natrefíte, ale neměl by být problém se na vašem místě sezdat. Pokud vám matrika nebude chtít vyjít vstříc, můžete se obrátit na církevního oddávajícího.
Poptávka na svatební místo
Všechno začíná komunikací se svatebním místem. Ještě než vůbec nějaké svatební místo poptáte, bylo by dobré se zamyslet nad pár věcmi:
Datum svatby - bookuje se rok i dva nebo tři dopředu, pokud máte s matrikou nebo oddávajícím domluvené datum, rozhodně to urychlí komunikaci
Orientační velikost svatby - stačí vědět, jestli 30 nebo 130 lidí
Budget - pronájem místa dneska stojí nemalý peníz, můžete platit zálohu a doplatek nebo vše předem při rezervaci, je dobré vědět, kdy a co platíte
Nabídka místa - obřad, hostina, catering, ubytování, doplňkové služby - co všechno chcete na daném místě od jejich dodavatelů?
Omezení - co sousedi říkají na noční klid vs. svatební párty venku do noci?
Předání - chcete si vše chystat den předem, dopíjet druhý den - místo si nebookujete "jen" na den svatby, ale počítejte i s manipulačním prostorem okolo
3. Jedete na obhlídku
Nejlepší je vybírat svatební místo, pokud jste na něm už na svatbě byli. Nezapomeňte se ale i tak poradit s tehdejší nevěstou a ženichem a doptat se na pár věcí:
Jak se s provozním jednalo? Nebyly nějaké šumy? Co se dohodlo dopředu, to platilo? Byli to profíci?
Jak vypadalo zázemí? Toalety, gastro zázemí, posekaný trávník, umytá okna, co parkování pro hosty...detaily
Ubytování - bylo vše v pořádku? Byly pokoje dostatečně velké? Jak se tam spalo?
Kolik měli hostů - jak se tam vešli? Bylo zázemí pro maminky s dětmi, bezbariérový přístup, další vybavení, které byste vy potřebovali?
No a pokud vybíráte bez předchozí zkušenosti, určitě se na místo zajeďte podívat a přemýšlejte z více úhlů pohledu - za vaše hosty, ale i jako organizátor.
Pokud svatební místo nabízí spoustu dalších služeb - catering, dj, dekorace, koordinaci - nechte si poslat ceníky a potom přemýšlejte, co chcete řešit svépomocí a od jiných dodavatelů a co využijete z nabídky místa a budete mít snazší - za jakou cenu.
Na velikosti záleží
Pojďme si říct, že každý prázdný prostor může vypadat větší než když do něj potřebujete nasáčkovat 70 lidí, DJ / kapelu, taneční parket, rautové stoly, prostor pro dary, fotokoutek,...a taky trochu vzduchu, aby se lidé mohli mezi story a tím vším ostatním pohybovat bez karambolů.
Hodně místa vám ušetří praktické aranže stolů do U, L nebo T (viz náš blogový článek). Naopak moderní organizace svatební tabule - kulaté stoly v prostoru, různé vlny nebo šipky - zabírají mnohem víc prostoru. Dopřejí ale hostům jednodušší pohyb mezi stoly a prostor odlehčí.
Kapela potřebuje víc místa než DJ.
Máte pařmeny? Budete potřebovat dostatek tanečního prostoru.
Bude svatba v létě? Dopřejte lidem prostory venku, křesílka, venkovní bar, ale taky stín pod stromem.
Poraďte se s provozovatelem, koordinátorkou a místními dodavateli, kteří tu už svatbu pořádali. Zjednoduší vám celé plánování a zeptají se vás i na to, co by vás nenapadlo.
Méně je více
S TikTokem a Pinterestem je inspirace mrak a každá z nás chce mít nádhernou svatbu plnou aktivit, ozdob, signature drinků nebo dekorací... Ale myslete na to, že lidé si přišli na svatbu užít hlavně vás. Navíc ne všichni ocení spoustu aktivit, nejsou kreativní, aby vám napsali přání na strom, rady do manželství a vzkaz do láhve.
Dopřejte lidem prostor se nadýchnout a jen být, poslouchat hudbu nebo si užít sluníčko.
Jakou roli hrají roční období
Byli jste na tom svatebním místě v červenci v plném létě a bylo to super? Chcete si ho zabookovat na vaši dubnovou nebo říjnovou svatbu? Všechno může vypadat jinak - sluníčko půjde úplně jinak, teploty budou jiné a co když bude pršet?
Přemýšlejte proto v kontextu českých ročních období.
Myslete na světlo a sluníčko
Souvisí to s ročním obdobím. V létě bude sluníčko stoupat a v poledne / ve 13:00 hodin bude nejvýš. Na jaře a na podzim bude sluníčko cestovat po obloze níž a zapadat bude v dubnu podstatně dřív než na začátku července - tím se vám zkrátí i pobyt venku nebo vlastně celý svatební den.
Máte obřad venku? Říkáte si, že dáte oltář / slavobránu tak, aby lidé měli pěkný výhled do krajiny. Neznamená to ale, že jim bude celou dobu svítit do očí? Nejčastější mýtus je, že kvůli fotografům si všichni stoupají proti sluníčku - PRÁVĚ NAOPAK! Postavte všechno tak, abyste měli sluníčko za zády.
Hosty při obřadu nezajímá krajina, ale slova oddávajícího, vaše sliby a vy dva. Fotografové a kameramani vše zabírají zepředu - od oltáře směrem na lidi. A není nic horšího než sluneční škleby v kombinaci s ostrými stínu pod očima, které umí letní sluníčko na jedničku.
Můžete si stáhnout placenou aplikaci SunSeeker - ta vám přesně ukáže, jak půjde sluníčko a můžete tak obřad natočit podle potřeby.
Má svatební sál nádherné velké okno? Bude vypadat krásně, když si čelo svatební tabule (novomanžele a jejich rodiče) posadíte před něj? NE prosím! Obzvlášť, pokud je za oknem zeleň a příroda. Budete potom sedět ve tmě a vaše pleť dostane zelený nádech. Dejte před okno parket nebo volný prostor, aby si všichni mohli užít výhled a vy se posaďte ke světlu bokem nebo čelem.
Mokrá varianta
Víte, že v Česku prší zhruba každý třetí den? Respektive v nížinách proprší zhruba 120 dní ročně, na horách i víc než 150 dní. Navíc často prší třeba týden nebo dva v kuse, což vystřídají tři týdny sucha...A teď to trefte.
Určitě počítejte s tím, co se bude dít, když bude pršet - nejen jako přeháňka na obřad, ale třeba týden v kuse. Tráva se rozmočí, všichni budou spěchat do sucha, všude bude bláto a našlapáno, musí se všichni vejít dovnitř, parkování ideálně nejblíže ke vchodu s cestičkou dovnitř.
Obřad na kryté terase anebo uvnitř sálu.
Přejezdy a čas pro vás i hosty
Někdy se zdá 20-30 minut přejezdu jako nic. Když ale pojede stohlavá svatba, musíte k tomu přidat řidičské schopnosti každého, kdo sedne za volant, dobu strávenou rovnáním aut a parkováním, přesuny k autům...
Z 30 minut je 50 jen to frkne. A pokud jedete na obřad a z obřadu, vynásobte čas dvěma. Hodina a půl ve svatební den je poměrně hodně času, který můžete strávit posezením s babičkou nebo na tanečním parketu.
A obecně u parkování aut...přemýšlejte prosím, jestli nebudou auta nebo podobný "nepořádek" koukat na obřadu. Zkuste se na svatební místo podívat očima fotografa - bude fotit vás a za vámi bude stát lešení, auta nebo catering chystat přípitky...
Není vedle letiště nebo nevrlí sousedé
No a nezapomeňte ani na okolí svatebního místa. Často jezdíme na nějaké samoty - ale i u nich bývá letiště nebo jsou uprostřed lesa. Pokud plánujete intimní klidnou svatbu, můžete vybrat i místo uprostřed obce. Myslete ale na noční klid - případně může mít místo domluvenou výjimku do 12 hodin, apod.
Myslete na sousedy nebo lesní hlavně, pokud plánujete párty venku nebo noční ohňostroj. Některé věci je fajn vynechat nebo aspoň domluvit předem. V případě sucha zapomeňte na ohně, ohňostroje nebo cokoliv podobného.
Comentarios