top of page

Tradiční svatební hry s novomanželi

Už jste svoji, ale tím všechno vlastně začíná :) Musíte si hned začerstva rozdělit role, jaké budete mít v domácnosti, ukázat, že se opravdu znáte a pobavit tak hosty i sebe.

Je spousta tradičních her, které můžete hrát a mnohé už mají i svoji moderní podobu, v které zapojíte i rodiče, svědky nebo hosty jako takové.


Zastavování / Úkoly pro novomanžele

Dneska už se moc nevidí...možná je to tím, že se často obřad a hostina konají na stejném místě, možná proto, že "zdržuje" od oběda ;) Každopádně, pokud ji organizátoři zvládnou dobře, je to zdroj opravdové zábavy a takové to první uvolnění po obřadu.

O co se jedná? Při cestě z obřadu plní novomanželé připravenou sadu úkolů, dostávají k tomu za řádnou výkupné pomůcky, které jim ale ke splnění moc nepomáhají.

Co je k tomu potřeba? Parta správných (většinou ženichových) kamarádů, kteří se v převlecích připraví na místo mezi obřadem a hostinou (u silnice nebo před místem hostiny), úkoly a pomůcky.

Příklady úkolů:

  • Přebalování panenky - většinou se nějak ztíží - novomanželům se svážou ruce, každý může používat jen jednu ruku nebo se stopuje, kdo bude rychlejší

  • Vystřihování srdíčka z prostěradla - opět je to na čas - každý novomanžel musí vystřihnout půlku srdíčka a potom jím ženich pronese nevěstu. Nůžky můžou být hodně tupé a za nějakou tu lahvinku si mohou novomanželé koupit ostřejší.

  • Řezání klády - společně mají novomanželé přeříznout kládu. Nejdřív ale dostanou jen zrezlou planžetu, postupně přes tupé pily nakupují lepší a lepší nástroje až třeba k motorovce. Podobně spolu můžou zatloukat hřebíky, apod.

  • Chomout a koule - ženich dostane na kotník kovovou kouli a kolem krku chomout, nevěsta dostane bičík. Postupně vykupují klíčky k zámku na kouli, aby se ženich osvobodil. Nebo musí pro klíček skočit do bazénu, splnit nějaký úkol, apod.

  • Překážková dráha - ženich plní úkoly za nevěstu - většinou jsou spojené s povoláním nebo koníčky. Třeba nevěsta za svého stavaře pokrývá střechu, ženich za svou zdravotní sestřičku ošetřuje zraněné. Novomanželé můžou hrát fotbal nebo vyšívat dečky.

V modernějších variantách můžete hry ze zastavování zapojit do svatebního večera a párty. Lidé se dostanou dřív na oběd a vyplníte tak drobné prostoje než se nachystá DJ nebo kapela.Boty

Nevěsta a ženich si sednou na židle před hosty zády k sobě a zují se. Doporučujeme hrát tuto hru ještě před večerní párty, aby se v prvních řadách neudělalo hostům mdlo. :) Vymění si vždy jednu botu tak, aby nevěsta měla jednu svou a jednu ženichovu botu a stejně tak ženich. Poté většinou svědkové čtou otázky postavené vždy tak, že je odpověď buď ženich (zvedá se ženichova bota) nebo nevěsta (zvedá se nevěstina bota).

Cílem je prověřit, jak dobře se dotyční znají, ukázat trochu ze svého soukromí a pobavit hosty. Je dobré, když jsou otázky trochu šité na míru novomanželům.

Příklady otázek:

  • Z jejich začátků: Kdo dal první pusu? Kdo řekl první miluji tě? Kdo vybral, na který film půjdete poprvé do kina? Kdo chtěl psa?

  • Ze současných domácích zvyklostí: Kdo víc chrápe? Kdo spíš řekne "omlouvám se"? Kdo je po ránu milejší?

  • Otázky na tělo: Kdo je v posteli aktivnější? Kdo spíš začne nějaké ty domácí hrátky? Koho častěji bolí hlava?

  • Do budoucnosti: Kdo spíš půjde zaťukat v noci na sousedy, ať jsou zticha? Kdo bude vstávat k miminu? Kdo bude dítě víc rozmazlovat?

Modernější varianta většinou zapojuje i přítomné hosty - můžou předem vyplnit svoje tipy a potom něco vyhrát. Můžou si stoupnout a než odpoví novomanželé, přiklonit se na stranu ženicha nebo nevěsty a tipovat tak s nimi. Nebo místo novomanželů položte tyhle otázky jejich rodičům nebo prarodičům - abyste odhalili budoucnost dlouholetého vztahu.Svatební tombola

Dneska se už moc neobjevuje...novomanželé se účastní spíše až závěrečné části, kdy se losují výherci. Slouží k vyplnění času na novomanželské focení.

Jak to funguje - svědkové obejdou hosty a nabídnou jim koupit si los do tomboly. Cena losu nehraje roli - jde o to, přispět novomanželům. Proto je dobré o tombole a podobných hrát říct hostům předem. Mnozí vám dají velké peníze do obálky jako dar a potom na svatbu už hotovost neberou.

Co je třeba si připravit: vtipné ceny. Na internetu najdete hodně návodů a tipů - od dovolené s výhledem na hory (dvě lahvičky Alpy), přes rodinné puzzle (strouhanka a rohlík jako předloha), po zájezd pro dva (lístky na MHD).

Dá se vybrat hodně peněz, ale po velké vlně tombol lidé hodně ty ceny znají a je třeba počítat s tím, že vyhlašování zabere docela dost času. Myslete na něj v rámci harmonogramu - aby bylo než odjedou rodiče s malými dětmi, které mají z cen největší prču a nenaruší to rozjetou párty.Poznávání ženichova zadku / nevěstina kotníku

Jak dobře se jako novomanželé znáte? Poznáte se v davu?

Jednoduchá hra, která je spískat rychle na místě aniž byste potřebovali velkou přípravu. Stačí sehnat něco na zavázání očí a pár dobrovolníků.

Ženichovi se zavážou oči a do řady na židle se posadí 5-10 žen (občas se mezi ně zamíchají i pánové), které poodhalí svoje kotníky. Ženich pak musí poznat svoji nevěstu. Pro ztížení hry se můžou potichu ženy vyměňovat a přehazovat nevěstu tam a zpátky.

Nevěstě se zavážou oči a poznává ženicha podle zadku nebo hrudníku. Princip je stejný.

Většinou ti, kdo pomáhají ženichovi s nevěstou trošku napoví, aby si vybrali dobře a oslavili jsme zvesela správný výběr.
V dalších článcích najdete tipy i na svatební tradice nebo hry, které jsou spíše pro svatební hosty. Jenom bych tu ráda zdůraznila, že svatba je váš jeden, jediný den, který uteče jako voda, tak si vyberte to, co se líbí vám a co vás a vaše hosty bude bavit. Nemusíte rozhodně dělat všechno a měli jsme i svatby bez tradic, bez her nebo programy :) a lidi si je užili.

Veselé plánování! Šárka

Comments


bottom of page