top of page

Jak užít svatbu jako těhotná nevěsta: Praktické tipy, inspirace a návody


Na co si dát pozor

Plánování svatby může být náročné samo o sobě, a když k tomu přidáte těhotenství, může se stát opravdovou výzvou. Prvním krokem je stanovit si priority a být připravena udělat kompromisy.


01 Termín svatby

Kdy je vlastně nejvhodnější se vdávat? V těhotenství? Nebo počkat až s dětmi? Tady úplně nejde říct univerzální pravidlo. Ale pokud víte, že čekáte miminko a chcete ho porodit už jako vdaná paní, rozhodně nenechávejte svatbu na poslední dva měsíce. Riskujete, že vás ze svatby povezou rovnou na porodní a navíc v tyto týdny bříško vyskočí nejvíc, na což se navážou další změny a limity :)

Podle většiny maminek je nejvhodnější druhý trimestr, kdy máte nejvíc síly, ranní nevolnosti už jsou pasé a ještě nejste největší, takže si svatbu zvládnete užít!




02 Svatební šaty a obuv

Těhotenství přináší fyzické omezení, proto si předem promyslete, jaký druh obuvi a oblečení budete mít. Vyberte pohodlné šaty, které jsou dostatečně prostorné a flexibilní, aby se přizpůsobily vašemu měnícímu se tělu. Avizujte ve svatebním salonu, v kterém budete měsíci ve váš den D a rozhodně si dejte těsně před svatbou závěrečný fitting šatů.

Zvažte také pohodlnou obuv, která vám poskytne dostatečnou oporu po celý den. Pokud chcete na obřad podpatky, není problém, ale mějte raději boty na přezutí. Dneska není problém nahodit v horkém létě žabky nebo crocsy :)

POZOR - nekupujte si boty moc dopředu - s těhotenstvím se pojí otoky nohou a měnící se tvar chodidla, proto riskujete, že vám boty nakonec nepadnou.




03 Myslete na sebe, své tělo a potřeby

Dále je důležité plánovat pravidelné přestávky. Mějte na paměti, že budete potřebovat čas na odpočinek a hydrataci. Zahrňte do harmonogramu svatebního dne dostatek času na krátké přestávky, abyste předešlia vyčerpání.

Mít po ruce lehké občerstvení a dostatek vody je zásadní. Poproste o pomoc kamarádku nebo budoucího manžela, abyste na to nebyla sama. Hodně důležité je to u církevních obřadů venku v horkém létě - raději volte místa v sadech nebo na palouku v lese, kde bude stín.

Zároveň si na obřad domluvte i židličky, kdybyste si potřebovala sednout. Kombinace horka, stresu a nervozity s menším přísunem tekutin vám může rychle roztočit hlavu, opřete se o manžela, nebo si raději sedněte.

Nehoňte se - když něco nebude na čas, svět se nezboří, lidé počkají a nikdo vám rozhodně nebude nic vyčítat. Je to váš den, vy určujete rytmus a priority.



04 Delegujte nebo si někoho najměte

Nebuďte na to sami. Budete mít ztíženou starost samy o sebe, proto pokud možno delegujte maximum organizačních věcí svého dne na svědky, družičky nebo nějakého profíka.

Výzdobu a dekorace můžete připravit, ale nikdo po vás nebude chtít, abyste den před svatbou běhala po žebříku a věšela závěsy. Mějte k ruce šikovnou tetu, sestřenici, maminky - anebo prostě zaplaťte dekoratérkám.

Průběh dne, hlídání harmonogramu a přesunů taky není starost nevěsty - ať už je těhotná nebo ne. Zvládne to kdokoliv organizačně schopný s trochou autority - většinou některá z maminek :) Ale klidně tím pověřte koordinátorku. Nasdílejte jí priority a třeba i info o vašich příbuzných, aby věděla, co je důležité a s čím počítat.

Naplánujte si dopředu skupinky, které chcete odfotit, ať zbytečně nestojíte na sluníčku, než se vám seskupí sestřenice.

Svatební hry nechce úplně na nějakém organizátorovi a vy si je prostě jen užijte.

Snažte se vyhnout stresu, který nemá pozitivní vliv na ni, obzvlášť na vaše miminko. A i když je to váš den, přece jen by to neměl ten malý človíček odnést.


05 KPZ

Krabička poslední záchrany by měla mít nějaké standardní vybavení. Jestli jste navíc k tomu těhotná, udělejte si svoji pohotovostní krabičku s věcmi, co vám pomůžou, když něco nepůjde, jak má.

Rychlý cukr - hroznový cukr nebo sladké pití

Voda - základ všeho

Rennie - kdyby pálila žáha

Náplasti - na bolavé nohy

Opalovací krém - první trimestr sedíte doma, druhý řešíte přípravy na svatbu a najednou jste dvě - tři hodiny na sluníčku, chraňte se :)

Pytlík na blinkání - kdyby náhodou ranní nevolnosti byly celodenní, a neskončily po prvním trimestru

Deodorant, parfém

Sichrhajska / šitíčko

Náhradní silonky, jestli používáte, ponožky do balerínek, apod.


06 Praktické ozdoby a květiny

Vyberte si lehkou květinu, která nemá výraznou vůni, která by vás mohla dráždit. Raději menší než těžší.

Vějíře a větráčky pro případ horké letní svatby. Naopak ohřívače a teplomety pro případ zimní svatby.




Tipy na zábavu

Baby gender reveal

Jasně, je to svatba, ale proč nezapojit pupík do zábavy. Můžete během svatby uspořádat tipovací hru týkající se pohlaví miminka. Jako hřeb večera pohlaví oznámit - vystřelit barevné komfety, rozkrojit svatební dort, kdy barva krému bude odpovídat pohlaví miminka, apod.


Výběr jména pro miminko

Hosté mohou navrhovat jméno pro miminko. Nebo opět tipovat, jaké jste vybrali. Pobavte hosty různými nápovědami, které můžete schovat v místě svatby.


Můžete do fotokoutku udělat masky a rekvizity s tématem miminka. Vytvořit koláž vás jako snoubenců - tedy podobu, jak by mohlo miminko vypadat a dát ji do fotokoutku jako masku.

Další rekvizitou může být polštář ve tvaru těhotenského břicha, panenka na přebalování, apod.


Volte hry, při kterých nebudete jako těhotná pobíhat nebo budou spojené s alkoholem:

Rok s novomanželi třeba zabaví spíš hosty a vy si tuhle hru užijete vsedě. Karaoke.

Překreslování vaší fotky se snoubencem

Víc v našem článku o aktivitách pro svatební hosty.



Vdávat se s pupíčkem je dnes už naprosto běžné, a to i pro církevní sňatky. Oddávající by měli o vašem stavu vědět, aby byli kdyžtak připravení zpomalit nebo zrychlit tempo obřadu. Podobně i ostatní dodavatelé, které na svatbě máte, přece jen ta připravenost je hodně důležitá, obzvlášť, když jde o zdraví.

Buďte připravené na všechno, co může nastat, ale zároveň se nestresujte tím, že něco nejde podle plánu. Užijte si váš den na maximum a pusťte starosti z hlavy!






コメント


bottom of page