Tradic a toho, co byste na své svatbě "měli" dělat, je opravdu hodně. V dnešní době se od velké části upouští nebo se nahrazují modernější verzí. Inspirujte se u klasických svatebních tradic a vyberte si ty, které vám sednou, můžete si je variovat a modernizovat, jak to cítíte. Nezapomeňte, že ještě existují svatební hry pro novomanžele, které najdete brzy v dalším článku. A každá taková aktivita stojí nějaký čas na přípravu (před svatbou i před samotnou akcí), a potom sama trvá třeba jen 2-5 minut. Tak zvažte, zda mají pro vás nějaký smysl.
Ženich a nevěsta spí noc před svatbou odděleně
Historicky neměl ženich vidět nevěstu před svatbou proto, že manželství byla domluvená a kdyby se mu nelíbila, mohl by vycouvat. To už dneska docela pasé, takže spíš jde o takový ten wow efekt spojený s pohledem na nádhernou nevěstu až u first looku nebo u oltáře. A to, že snoubenci by se neměli v den svatby vidět, což detailisté mohou brát už od půlnoci :)
Svatební kolona
Většinou se schází všichni u nevěsty - během toho, co finalizují její přípravy, tak se všichni občerství, připnou si vývazky a jakmile přijede ženich, vyjíždí kolona aut na místo obřadu. Ženich jede první, poté všichni hosté a nevěsta poslední.
Někteří hosté mohou přijít až k místu obřadu - je dobré vzít nějaké občerstvení a vývazky i tam. Obzvlášť ke kostelu nebo pokud je obřad někde na sluníčku v poledne, vezměte ideálně nějakou vodu do auta.
Svatební vývazky s myrtou
Jsou nedílnou součástí svatby. Klasická větvička myrty s bílou stužkou a špendlíkem jsou nadčasovou klasikou, i když dneska bývají doplněny nebo nahrazeny dřevěnými srdíčky, tištěnými plackami, kytičkami nebo třeba magnetickou verzí vývazku. Dávají se na levou klopu saka, u dam na šaty - často ale špendlíky nechávají dírky, takže případně je družičky připínají na pásky kabelek nebo další doplňky.
Ženich a tatínkové nebo i svědci mívají přitom spíše korsáž. Ženich aby ladil s nevěstou, tatínkové aby ladili s maminkami, které většinou dostanou kytičku a svědkovi jako poděkování, že se ujal takové významné role.
Svatební špalír a házení rýže
Házení rýže už dnes můžeme také považovat za přežitek, navíc takový, který se z vás bude sypat ještě o svatební noci.
Pro dodržení tradice a tím zaručení plodného manželství tak můžete raději využít konfety nebo okvětní plátky růží, svůj účel splní i barevné, zářící bubliny z dětských bublifuků.
Pouštění holubic
Věděli jste, že holubi spolu zůstávají celý život? Jsou tak symbolem lásky a věrnosti. A proto je poměrně často vypouštíme po obřadu před nebo po průchodu špalírem jako přivítání do nového manželství. Všimli jste si někdy, že holubi daleko neodletí, ale zůstanou poblíž svatbě?
Voda / vodka (slivovice)
Kdo bude v domácnosti držet kasu? Kdo bude doma pánem - nebo paní? O tom má rozhodnout přípitek novomanželů. Před příchodem na hostinu dostávají na výběr dvě skleničky - jedna s vodkou (slivovicí) a druhá s vodou. Kdo si vezme alkohol, tak to bude kápo-di-tuti domácnost.
Rozbíjení talíře
Hned po přípitku upustí nešikovná servírka talíř. Náhoda? Vůbec - střepy totiž přinášejí do manželství štěstí a jejich zametání je jednou z dalších zkoušek novomanželů. Musí si totiž rozdělit role - kdo bude držet lopatku, bude v manželství ten, kdo poslouchá a naopak, kdo se chopí smetáčku, bude mít hlavní slovo.
A jak to dopadne většinou? Nevěsta drží lopatku a ženich ji kryje před sabotéry, kteří jim chtějí lopatku rozsypat.
Přenášení přes práh
Donést si svoji manželku do domu symbolizuje přenesení přes práh. Podle starých tradic má vynášet zpod prahu i zlé duchy.
A co se pojí za tradice s obědem a odpolední párty? Najdete v dalším článku. ;)
Comments